KONGREGÁCIA MILOSRDNÝCH SESTIER SV. VINCENTA - SATMÁROK

Zakladateľ

Dejiny

Školstvo

HOSPIC v Trenčíne

Rodina Nepoškvrnenej

Ostatná činnosť

Modlitebník

Formácia

Aktuality

Z našej tvorby

Ostatné

Výlet hospicových dobrovoľníkov v Poľsku

Dobrovoľníci hospicu

 

Dňa 13. júna 2018 sa dobrovoľníci z Hospicu Milosrdných sestier v Trenčíne spolu s jeho zamestnancami zúčastnili dlho očakávaného výletu do Soľnej bane vo Wieliczke. Cesta nám ušla rýchlo, pretože okrem spánku, sme mali čas na modlitbu a nechýbali veselé vtipy pátra Quirína Barníka, OPraem. Do Wieliczky sme prišli na doraz, ale stihli sme všetko.

 

Kaplnka v soľnej bani

 

 

 

Soľná baňa je jedna z najstarších soľných baní na svete. Má 9 podlaží, z ktorých my sme absolvovali 3. Je to naozaj unikát a všetci sme z nej boli očarení. Baňa je hlboká 327 metrov a dlhá 300 km. Pre nás - turistov je sprístupnená jej 3,5 kilometrová časť. V bani sa nachádzajú rôzne sochy baníkov, trpaslíkov. Keďže práca v bani bola ťažká, baníci sa utiekali k modlitbe, a preto si vybudovali niekoľko kaplniek. Do tej najväčšej, zasvätenej sv. Kinge patrónke baníkov, sa zmestí až 500 osôb.

 

 

p. Quirin a vdp. Paľko

 

 

Ako by to bolo, byť v Poľsku a nenavštíviť svätyňu Božieho Milosrdenstva v Krakowe - Lagievnikoch. Takže naša cesta pokračovala do Lagiewnikow, kde sme sa posilnili na tele pri spoločnom obede, ktorý nám veľmi dobre padol, a potom sme každý osobne pri svätej omši spolu s našimi duchovnými sprievodcami pátrom Quirínom a vdp. Paľkom Hucíkom ďakovali za milosti, ktoré sa nám dostávajú pri službe našim pacientom, či už v dobrovoľníckej alebo rôznej zdravotníckej starostlivosti, prosili o nové milosti do nášho každodenného života, a predovšetkým do služby k zomierajúcim pacientom. Z Krakowa sme sa šťastne vrátili posilnení na duchu, potešení zo vzájomného stretnutia a utuženia vzťahov hospicového tímu a s krásnymi zážitkami. Ďakujeme všetkým sponzorom za príspevok na náš spoločný výlet.

 

 

s. Eva Litviaková - koordinátorka dobrovoľníkov v Hospici Milosrdných sestier v Trenčíne