ZakladateľDejinyŠkolstvoHOSPIC v Trenčíne
Rodina NepoškvrnenejOstatná činnosťModlitebníkFormáciaAktualityZ našej tvorbyOstatné |
Pôsobenie sestier v Leviciach (archív)História pôsobenia sestier na Slovensku >>>Slávny levický rodák, univerzitný profesor a rehoľný kňaz Imrich Szepesi v sedemdesiatych rokoch 19. storočia kúpil budovu (Kazyho dom na Panskej ulici) na zriadenie dievčenskej školy. Jej vedenie bolo zverené Milosrdným sestrám sv. Vincenta - Satmárkam. Vyučovať sa začalo 28. novembra 1880. Po smrti Imricha Szepesiho v r. 1875 sa mecenášom školy stal ostrihomský arcibiskup Ján Simor. (Zdroj č. 1)
Na zábere vidieť dievčenskú školu pred definitívnou úpravou v roku 1911
Výrazný nárast počtu žiačok dievčenskej školy spôsobil, že školské priestory už nepostačovali. Zriaďovateľ školy preto v roku 1898 prikúpil susednú budovu - Levatichov dom.
Budova bývalého Ústavu Milosrdných sestier je do dnešného dňa jednou z dominánt Ulice sv. Michala. (Zdroj č. 1) Po vzniku Československej republiky tu zriadili meštiansku školu. V budove fungovala aj materská škola, ľudová škola a meštianska dievčenská škola. Vyučovalo sa v maďarčine. (zdroj č. 1) Okrem dievčenskej školy sestry pôsobili aj v sirotinci a nemocnici. Jednou zo sestier, ktoré tu pracovali bola aj s. M. Villanova Škoblová. (zdroj č. 2) Keď Levice v novembri 1938 pripojili k horthyovskému Maďarsku, v školskej budove sídlila Obecná ženská priemyselná škola, v ktorej sa vyučovali ručné práce a strojopis, pričom žiačky sa venovali aj umeniu. Táto škola zanikla v r. 1944. (zdroj č. 1) Po poštátnení tejto rehoľnej školy v Leviciach, v marci 1948, žiadal tamojší Okresný národný výbor, aby sestry opustili tie objekty v školskej budove, ktoré neslúžili školským cieľom, ako kaplnka, byty sestier a práčovňu. Sestry sa ubytovali v malom dome na dvore školy. (zdroj č. 2) Milosrdné sestry sv. Vincenta prestali v Leviciach pôsobiť v r. 1950, kedy prebehla celoštátna likvidácia rehoľných domov na Slovensku.
V súčasnosti v priestoroch budovy pôsobí Stredná odborná škola Levice Zdroj č. 1: Porov.: Csaba, T.,: Levice na starých pohľadniciach. Vydavateľstvo Dajama: 2006, s. 72-73 Zdroj č. 2: Porov.: Ivančáková, L.,: Pastoračná činnosť sestier sv. Vincenta na Slovensku. Diplomová práca. RKCMBF Univerzity Komenského v Bratislave, teologický inštitút Spišské Podhradie: 2002, s. 63, 67 |